مدیریت ,سازمان ,انجام ,مطالعه ,واژه ,منابع ,معنی انجام ,دلیل مطالعه ,اولین دلیل

مدیریت دیدگاه هایی را نسبت به جوانب مختلف زندگی سازمانی ارائه می دهد.

اولین دلیل مطالعه ی مدیریت این است که ما از نحوه ی مدیریت مطلوب سود ببریم.چرا؟ چون در سازمان ها در تمام زندگی ما وجود داشته و در واقع زندگی ما مجموعه ای از سازمان های مختلف در کنار یکدیگر است؛ مثلا همین خانواده، که ما به سادگی از کنار آن رد می شویم یک سازمان است.پس نتیجه ی اولین دلیل مطالعه ی مدیریت این می شود که در سازمان هایی را که در آنها عضو هستیم، میتوانیم به خوبی مدیریت کرده و با مشکلات احتمالی به خوبی برخورد مناسب را انجام دهیم.

دومین علت مطالعه ی مدیریت برمی گردد به نیاز ما به آن؛ یعنی مثلا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه مشغول به کار می شویم حال یا مدیریت جایی را به عهده می گیریم یا تحت فرمان مدیری قرار می گیریم. پس با آگاهی از شیوه های مدیریت و همچنین روش های صحیح برخورد با مدیر موفقیت خود را در کار تا حدودی تضمین می کنیم.

با توجه به کار بردن زیاد واژه ی سازمان در متن بالا، نیاز می بینم به تعریف خود واژه ی سازمان بپردازم.

سازمان به مجموعه ای از افراد گفته می شود که برای دستیابی به هدف(هایی) مشترکبه طور هماهنگ از طریق روابط متقابل بین اعضا به همکاری بپردازند.

اصطلاح مدیریت به معنی انجام کارها بصورت کارآمد و موثر است؛ کارآمد یعنی درست انجام دادن وظیفه، مثلا مدیران در مواجهه با منابع کمیاب اعم از منابع انسانی و منابع مالی، بطوری که زیان به حداقل رسیده و استفاده ی حداکثری به عمل آید از آنها بهره جویند واژه ی موثر نیز در تعریف مدیریت به معنی انجام درست وظیفه است.همانطور که دیدید اثربخشی و کارآیی دو مقوله ی متفاوت اند اما در عین حال ارتباط نزدیکی با هم دارند.

منبع اصلی مطلب : مدیریت مدبرانه، تجارت هوشمندانه
برچسب ها : مدیریت ,سازمان ,انجام ,مطالعه ,واژه ,منابع ,معنی انجام ,دلیل مطالعه ,اولین دلیل
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : چرایی مطالعه ی مدیریت